Mrs C. Bartlett-Smith | BSc (Oxford Brookes) | PE; Girls Games* |
Mr. W. Bastide | BA (Exeter) | Graduate Assistant; Latin & French |
Mr T. J. H. Bennett | MA (Oxford), MEd (Reading), LRSM | Director of Music* |
Mrs A. L. Billinger | BSc, PGCE (Bristol) | Deputy Director of Teaching & Learning; Science & Chemistry*; PSHCEE* |
Mrs E. E. Butler | BA, PGCE (Exeter), Level 7 Diploma (SpLD) | Learning Development; English & Study Skills: Year 4* |
Mrs F. E. Chapman | BA (Warwick), QTS (Swansea) | French; House Parent |
Mr T. W. E. Chapman | BA (Oxford Brookes), PGCE (Buckingham) | Geography*; Boarding Housemaster |
Mrs J. K. Clark | BEd (Homerton College, Cambridge), NWRAC (Chester) | Art* |
Mr J. Coleman | BA (Nottingham), PGCE (Goldsmiths University) | Assistant Director of Music; Piano |
Mr S. P. Curtis | BEd (WITS) | English |
Mrs A. R. Dalton | BA (Winchester), QTS (Reading University) | Pre-Prep Sport & Games |
Mrs Z. E. W. Deacon | BA (Durham), PGCE (Twickenham) | French*; Master of Scholars |
Mrs E. R. Edwards | BSc (Keele), PGCE (Southampton) | Learning Development |
Mrs E. J. Faulkner | BA (Deakin University, Melbourne), QTS | English |
Mr H. Fildes | BA (Exeter), MEd (Edge Hill) | Philosophy & Ethics & History; Humanities* |
Mr A. P. Gabbitas | BTEC, HND (Brunel), TEFL Cert (Eastbourne) | STAR & ICT; Director of Sports Administration |
Miss E. M. Gardner | MA (Swansea), MSc (Oxford), PGCE (Oxford) | Geography; Head of Sustainability |
Miss L. J. Gazard | MEd with Maths (Winchester) | Junior Maths Co-ordinator; Maths; English |
Mrs G. R. Hillier | BA in Primary Education, QTS (Northampton), Level 5 SpLD BDA | Learning Development; Wellbeing* |
Mrs K. Hudson | BEd (Exeter), DipSpLD, UKTEFL | Deputy Head Pastoral; Designated Safeguarding Lead |
Mr H. J Hutchings | BA (Lancaster), DipHE (Sheffield Hallam), PGCE (Cambridge) | DT |
Mr A. P. A. Hynes | BA (Manchester Metropolitan), PGCE (Southampton) | ICT & Maths; Director of Digital Learning |
Mr H. N. N. Jennings | BA (Newcastle), PGCE (Winchester) | Maths; Year 5* |
Miss A. Jennings | BA (Cardiff), PGCE (Buckingham) | English & French |
Miss E. K. Jones | BA (Manchester), PGCE (Buckingham) | Maths; Science; Philosophy & Ethics |
Mr N. T. Kehoe | BSc Econ (Wales), PGCE (Keele) | History & Philosophy & Ethics; Senior School Liaison |
Mr M. J. Knowles | BSc (Brighton), PGCE (Buckingham): UEFA B | Year 3; Pre-Prep Games; Junior PSHCEE Coordinator |
Mr H. Long | BA (Nottingham) | Deputy Head Academic; Latin |
Mrs H. A. L. Mason | BSc (Exeter), PGCE (Oxford Brookes) | Science; Maths & Wellbeing |
Mr N. C. Milbank | BA (Nottingham Trent) | Deputy Head Co-Curricular; English & Humanities; Year 8* |
Mrs C. B. Neal | Licence (IUSPX, Paris), Maîtrise (Paris-Sorbonne), PGCE (Buckingham) | Latin* |
Mr D. E. Pike | BSc (Brunel), Cert (Boarding Education) | PE; Assistant Housemaster; Boys Games* |
Mrs R. A. Penberthy-Morel | BA (Portsmouth), GTP (Exeter) | Girls Boarding*; Household*; French |
Miss V. E. Richardson | BA (Manchester), PGCE (London Southbank) | Year 3* |
Mrs A. J. Riggs | BA, PGCE (Exeter) | English; Junior Literacy Coordinator |
Mrs A. J. Rowe | BSoc Sci, PGCE (Rhodes) | English; History & Maths; Enrichment* |
Mr M. R. Ruane | BSc (Bristol), PGCE (Buckingham) | Head of Middle School; Science; Year 6* |
Mrs R. Salisbury | BA (Nottingham), QTS (Oxon & Bucks) | Design & Technology*; Art |
Mr M. J. Shaughnessy | BSc (Loughborough), PGCE (Buckingham) | Maths* & Science; Year 7* |
Mr M. B. Small | BSc (Leeds), PGCE; FTIOB | Maths |
Mrs K. Smith | Licence et Maîtrise (Tours), PGCE (Reading) | French & Philosophy & Ethics |
Mr S. Summers | BEng (Wales), PGCE (Roehampton) | Science*; CPC* |
Mrs J. Tolman | BA (Surrey), PGCE (Reading) | Drama* |
Mrs E. L. Trinder | BA, QTS (Twickenham) | Maths* |
Mrs C. Wood | BA, QTS (Brighton), SpLD | Learning Development & PE; Junior Games* |
Miss N. J. Wright | BA, QTS (Cardiff), DipSpLD | Learning Development; Wellbeing*; Pre-Prep Learning Support Liaison |
Mr T. M. Wright | BA (Surrey), PGCE (Goldsmiths College) | English* |